papierové puzzle

Aké druhy puzzle poznáme a ako sa v nich zorientovať?

Puzzle – skladačka zložená z množstva rôzne tvarovaných dielikov. Po ich správnom uložení získate ucelený obrázok. Je to proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť, zmysel pre detail a šikovné prsty.

Pôvodne bolo skladanie puzzle považované skôr za detskú záležitosť. Postupne si ale puzzle našli svojich priaznivcov medzi dospelými a súčasné trendy prinášajú množstvo variácií pre všetkých svojich fanúšikov.

Aby ste sa ale nestratili v širokej ponuke, pomôžeme vám trochu sa zorientovať.

Typy puzzle

Klasické puzzle

Najrozšírenejšia verzia tejto obľúbenej hry. Dieliky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a po poskladaní vytvoria plochý obrázok. V tejto skupine je asi najširšia ponuka motívov, takže nik nebude mať problém si vybrať.

3D puzzle

Veľká radosť u fanúšikov nastala, keď sa na trhu  objavili 3D puzzle. Tí, ktorých už klasika omrzela, sa dočkali veľkej zmeny. Z dielikov si postavíte priestorový útvar, ktorý môžete vystaviť na poličke.

Online puzzle

Skladanie je možné už aj vo virtuálnom svete. Jednoducho si vyhľadáte webové stránky s ponukou puzzle a vyberiete verziu, ktorú chcete skladať. Pomocou myšky prenášate a ukladáte jednotlivé dieliky na správne miesto. Ak už teda trávite aj voľný čas pri počítači či telefóne, môžete byť kreatívny a tvoriť. Puzzle online sú vhodné aj pre deti, ktoré za najväčšiu zábavu považujú hry na počítači.

Vo všetkých typoch puzzle máte možnosť výberu materiálu, z ktorého sú vyrobené dieliky.

Možnosti podľa použitého materiálu

Papierové puzzle

Špeciálne upravený kartón je asi najviac používaný materiál pri výrobe dielikov. Pri väčšine klasických puzzle sa stretnete práve s týmto prevedením. Najlepšie spĺňa cieľ, ktorý má splniť – vytvoriť obraz, ktorý si môžete zarámovať a vystaviť.

Drevené puzzle

Výrobcovia myslia aj na milovníkov prírodných materiálov. Na trhu nájdete puzzle, ktoré majú články vyrobené z kvalitného, opracovaného dreva. Vďaka pevnosti, trvácnosti a zdravotnej nezávadnosti je táto verzia vhodná aj pre malé detičky.

Penové puzzle

Špeciálny, mäkký a nezávadný plast použili výrobcovia na výrobu puzzle pre svojich najväčších fanúšikov – pre deti. Jednotlivé diely pútajú pozornosť svojou výraznou farebnosťou a pestrosťou. Sú väčšinou aj väčších rozmerov. Vďaka svojim vlastnostiam

majú tieto puzzle mnoho spôsobov využitia. Okrem zábavy zo skladania môžu pospájané diely vytvoriť mäkkú, teplú podložku v detskej izbe.

Okrem týchto najčastejšie používaných materiálov, sa stretnete aj s puzzle vyrobenými z plastov a dokonca aj z kovu.

Puzzle sa rozdeľujú podľa toho, komu sú určené, na 2 skupiny. Kritériom je počet dielikov, použitý materiál a, samozrejme, motív.

Puzzle pre deti

Na trhu nájdete obrovský výber produktov určených pre rôzne vekové kategórie našich ratolestí. Veľký dôraz sa kladie na materiálové prevedenie. Hlavne pre najmenšie detičky sú určené penové a drevené puzzle. Vyznačujú sa väčšími dielikmi a výraznou farebnosťou. Nehrozí teda riziko prehltnutia a manipulácia s nimi je jednoduchá. Určené sú hlavne na spoznávanie farieb, tvarov, neskôr na učenie písmen, čísel a pod.

U starších detí je dôležitý počet dielikov v skladačke. Ideálne sú tie, ktoré obsahujú menej kusov. Na obaloch býva uvedené, pre aký vek sú puzzle vhodné

Skladanie nie je len zábava. Pri vyhľadávaní a ukladaní dielikov si deti trénujú jemnú motoriku, koncentráciu, trpezlivosť a zmysel pre detail. Formuje sa ich kreatívne myslenie. Pocit hrdosti, že dieťa niečo zvládlo je veľmi dôležitý pre ich sebavedomie.

Puzzle pre dospelých

Skladanie puzzle nemá vekové obmedzenie. Vedeli ste, že táto tvorivá činnosť prináša mnoho benefitov aj pre telo? Odbúrava sa stres, zlepšuje sa pamäť a schopnosť sústredenia. Rozvíja sa logické myslenie a kreativita. Je to dokonalý tréning pre mozog. Toto potešenie by si teda mali dopriať mladšie i staršie generácie.

Čo sa týka motívov – vyberie si snáď každý.

 

Puzzle motívy

Vyberať si môžete snáď z každej oblasti života. Záleží len na tom, čo sa vám páči. Snáď najobľúbenejšie sú rôzne prírodné motívy s kvetmi, zvieratami, vesmírom. Pre milovníkov histórie sú tu hrady a zámky ale aj modely svetoznámych stavieb. Samozrejme aj technické typy si nájdu autá, lietadlá a iné stroje. Skrátka, pre každého je tu niečo.

Puzzle pre deti sú často inšpirované svetom rozprávok a filmov. Je dôležité, aby dieťa malo správnu motiváciu a aby ho skladanie bavilo. Obľúbené sú hlavne motívy filmových postavičiek, domácich zvierat, áut či dinosaurov.

Motívom pre vašu skladačku môže byť aj fotka. Výrobcovi odovzdáte vybratú fotografiu v digitálnom prevedení a on vám z nej vyrobí skladačku. Puzzle z fotky je obľúbený typ na darček pre vašich blízkych.

Veľkosť puzzle

Počet dielikov v skladačke je veľmi dôležitý. Určuje, pre koho sú dané puzzle vhodné. Pozrime sa na tie najžiadanejšie veľkosti.

500 Puzzle

Deti sa nedokážu dlho sústrediť. Čím menšie dieťa, tým menej dielikov. U tých najmenších sa začína s menej ako desiatimi kúskami. Postupne prechádzajte k náročnejším – 200, 300 kusovým skladačkám. Puzzle 500 sú vhodné už pre staršie deti s dostatočnou koncentráciou.

1000 puzzle

Sú asi najžiadanejšou kategóriou. Ideálne pre tých, čo nemajú veľa času. Puzzle 1000 sa vám podarí zložiť aj za pár hodín.

2000 puzzle, 3000 puzzle, 5000 puzzle

Skladanie týchto veľkostí si vyžaduje dostatočnú dávku trpezlivosti. Rátajte, že výsledok uvidíte za niekoľko dní až týždňov. Pre priaznivcov puzzle je to ale určite veľká výzva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články

abstraktný obraz
Inšpirácie

Ako skrášliť svoj domov? Obrazy, plagáty, puzzle či iné umenie

Patríte aj vy k tým, ktorých pohľad na holé steny nebaví? Nie je to vôbec inšpirujúce a interiér pôsobí neútulne a chladne? Poďme sa teda pozrieť, čo vám pomôže tento stav zmeniť. Aby steny nezívali prázdnotou Každý človek sa snaží svoj príbytok zariadiť