omaľovánky pre deti

Omaľovánky: Zábava, ktorá je známa už stovky rokov

Omaľovánky patria vo všeobecnosti medzi veľmi populárne formy zábavy a tvorivosti. Využívajú ich nielen deti, ale aj dospelí. Prinášajú totiž veľké množstvo výhod. Napríklad, ľuďom dokážu poskytnúť príjemnú relaxáciu či možnosť prejaviť svoju kreatívnu stránku. O tom všetkom si však povieme aj v tomto článku a nasledujúcich riadkoch.

Samotné korene omaľovánok siahajú do pradávnych čias. Je totiž známe, že sa používajú už stovky rokov. Práve v starovekom Egypte sa našli nástenné maľby, ktoré by sa teoreticky mohli považovať za predchodcov omaľovánok. Ľudia si vyfarbovali napríklad zvieratá, rastliny a tiež mnohé iné vzory, aby tým dokázali obohatiť svoje prostredie a zároveň vyjadriť svoju kreativitu.

Vedeli ste, že: Prvé moderné omaľovánky, ako ich poznáme dnes, sa objavili už v 17. storočí v Európe? V tom čase boli vytvorené ako ručne kreslené obrázky, ktoré sa predávali vo forme knižiek. Boli to obľúbené omaľovánky pre deti, pretože im napomáhali pri vyjadrovaní svojej fantázie.

kníhtlač

Rozvoj technológií v 19. storočí

Rozvoj tlače a technológií nastal v 19. storočí. Umožnil vďaka tomu aj masovú výrobu omaľovánok. Začali sa tak postupne vytvárať aj omaľovánky na vytlačenie, pričom vznikali lacné tlačené knižky s obrázkami na vyfarbenie. To umožnilo veľkej časti obyvateľstva prístup k omaľovánkam. Knižky obsahovali zväčša obrázky zo sveta prírody, histórie a rozprávok.

V 20. storočí sa omaľovánky stali ešte viac populárne. Neustále totiž pribúdali ich nové spôsoby výroby a samotnej distribúcie. S postupom času sa stali aj súčasťou novín a časopisov. Tento trend pokračuje aj v dnešnej digitálnej dobe, pričom existujú aj omaľovánky vo forme aplikácií. Neustále vznikajú nové vzory, tvary a detailnejšie obrázky.

Nezabúdajte: Tvorcovia omaľovánok sa neustále snažia prispôsobiť trendom, ktoré v súčasnej dobe existujú. Preto sú vyrábané omaľovánky pre deti, dospelých, umelcov, prípadne omaľovánky určené na relax, terapiu a liečbu.

Aké sú výhody omaľovániek?

Mnohí ľudia zvyknú omaľovánky podceňovať, čo určite nie je správne. Je totiž dôležité vedieť, aké majú tieto obrázky moc a aké prinášajú benefity. Omaľovánky pre deti, ale aj dospelých majú pozitívny vplyv na mnohé aspekty v oblasti zdravia. Ktoré benefity sú tie najznámejšie?

Rozvíjajú koncentráciu

Jednou z mnoho výhod omaľovánok je, že dokážu rozviť koncentráciu. Omaľovánky totiž zameriavajú pozornosť dieťaťa, pretože pri vymaľovávaní sa sústredia len na jednu činnosť. Táto vlastnosť vedie častokrát k zlepšeniu činnosti frontálneho laloku mozgu. V tomto prípade ide o časť mozgu, ktorá má na starosti riešenie problémov.

Naučia trpezlivosti

Vedeli ste o tom, že omaľovánky môžu do vysokej miery naučiť deti, ale aj dospelých trpezlivosti? Predsa len, žijeme v dobe, kedy sú aj deti napádané rôznymi podnetmi z mnohých strán. Jednoducho povedané, ak ich začne niečo nudiť, siahnu po mobile, tablete alebo počítačových hrách.

Samozrejme, do veľkej miery záleží aj na tom, ako sú deti vychovávané. Avšak, ak deti siahnu po omaľovánkach, udrží to ich pozornosť dovtedy, kým nebude obrázok úplne dokončený. Vďaka tomu sa deti naučia dostatočnej trpezlivosti, ktorú budú môcť vyžiť v rôznych aspektoch.

Stimulujú kreativitu

Kreatívnu stránku je potrebné neustále posilňovať, najmä u detí. Svoju fantáziu si môžu obohatiť aj tým, že si budú maľovať omaľovánky pre deti. Maľovať totiž môžu aj podľa vlastných preferencií a predstáv. Je to jedinečný spôsob, ako dokážu deti prejaviť svoju kreatívnu stránku, svoje pocity a to, čo práve prežívajú.

Eliminujú stres

Mnohé štúdie potvrdili, že maľovanie omaľovánok dokáže do vysokej miery eliminovať stres a napätie v tele. Vďaka tomu sú nielen deti, ale aj dospelí pod menším stresom a rôzne životné situácie tak zvládajú výrazne ľahšie.

Aj preto v súčasnej dobe existujú tzv. antistresové omaľovánky, ktoré obľubujú najmä dospelí. Jednoducho, ak toho máte veľa v práci alebo v škole, prípadne chcete svoj voľný čas využiť kreatívnou činnosťou, omaľovánky sú pre vás to správne riešenie za každých okolností!

Dostanú vás do stavu flow!

Počuli ste už niekedy o stave s názvom flow? Vo všeobecnosti tento stav prispieva k pocitu pohody v pracovnom, ale aj súkromnom živote. Vďaka nemu budete naplno sústredení na určitú úlohu, čo znamená, že budete aj viac produktívnejší a zručnejší.

Stav flow je výnimočný aj z toho hľadiska, že vaša myseľ bude prichádzať na nové nápady a budete tak rozmýšľať oveľa originálnejším spôsobom. K tomuto stavu vás vie doviesť aj maľovanie omaľovániek, a to veľmi ľahko!

Toto je najznámejšie rozdelenie

Tak, ako sme si už spomínali, existujú omaľovánky pre deti alebo dospelých. Tie sa však môžu rozdeliť aj na omaľovánky pre dievčatá a omaľovánky pre chlapcov. Vo všeobecnosti sa však odlišujú len minimálne. Napríklad, motívmi, vzormi či tvarmi.

Čo sa týka dospeláckych omaľovániek, zväčša sú zamerané na elimináciu stresu. Ak si totiž budete postupne maľovať jednotlivé malé útvary, navodí vám to pokoj. Maľovanie takýchto omaľovánok sa tak môže stať aj vašou rutinou.

omaľovánky pre dospelých

Široký výber motívov

To, že by ste si z dnešnej ponuky omaľovániek nevybrali, tak toho sa naozaj obávať za žiadnych okolností nemusíte. Eixstujú totiž motívy, ako napríklad: omaľovánky kvety, vianočné omaľovánky na vytlačenie, omaľovánky na vytlačenie princezné a mnoho ďalších zaujímavých prevedení. Veľkou výhodou je, že vždy môžete kúpiť vašim deťom iné motívy omaľovániek a určite ich veľmi potešia.

Náš tip: Skvelým riešením je omaľovánka ako darček. Ak ju zakúpite deťom, určite ich to veľmi poteší. Veď si len spomeňte na vaše detstvo. Kto by predsa nemal rád maľovanie?

Učenie hravou formou? S omaľovánkami sa to dá!

Áno, čítate dobre. Aj prostredníctvom omaľovánok môžete učiť vaše deti hravou formou. Tento spôsob je veľmi obľúbený, pretože deti si dané veci rýchlejšie zapamätajú. Napríklad, keď sa budú učiť písať jednotlivé písmená alebo čísla. Vytvorte im z nich omaľovánku.

Je to učenie hravou formou, ktorú si zaručene zamilujú. Okrem iného, vďaka omaľovánkam dieťa rýchlejšie spoznáva svet. Učí sa, ako vyzerajú jednotlivé zvieratá, rozprávkové postavičky či bežné veci.

omaľovánky pre deti

Vedeli ste, že: Omaľovánky sa na výučbu používajú aj v dnešných materských či základných školách? Deti tak dosahujú väčšie úspechy, pretože si vedia všetko rýchlejšie zapamätať. Omaľovánky tak rozhodne nie sú out, práve naopak.

Zdroje:

https://www.sashe.sk/malovanievdazdi/journal/ake-su-vyhody-omalovanok-pre-deti

https://www.welcometothejungle.com/sk/articles/na-vlne-dokonalej-koncentracie-fenomen-zvany-flow-ako-ho-dosiahnut

https://en.wikipedia.org/wiki/Coloring_book

https://www.zaujimavysvet.sk/antistresove-omalovanky/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články

abstraktný obraz
Inšpirácie

Ako skrášliť svoj domov? Obrazy, plagáty, puzzle či iné umenie

Patríte aj vy k tým, ktorých pohľad na holé steny nebaví? Nie je to vôbec inšpirujúce a interiér pôsobí neútulne a chladne? Poďme sa teda pozrieť, čo vám pomôže tento stav zmeniť. Aby steny nezívali prázdnotou Každý človek sa snaží svoj príbytok zariadiť