Prečo je skladanie puzzle dobré pre váš mozog?

Skladanie puzzle je ,,IN“ aj v súčasnej dobe. Obľubujú ich rôzne vekové kategórie, vrátane tých najmenších ratolestí. Táto činnosť vás dobre zabaví, ale aj podporí pamäť a myslenie. Aké ďalšie benefity má skladanie puzzle?

Prvá skladačka bola vytvorená už v roku 1760 a niesla názov Hlavolam. V tom čase išlo o mapu vyrobenú z dreva. Takáto jednoduchá skladačka slúžila na zlepšenie vedomostí zo zemepisu. Postupom času dostávali puzzle aj svoj typický tvar. Spočiatku boli vyrábané z dreva, neskôr sa prešlo ku kartónových puzzliam a dnes ich poznáme naozaj mnoho. Napríklad, deti si obľúbili aj drevené puzzle, ale aj penové puzzle. Čoraz viac sa do popredia dostávajú aj 3d puzzle.

Skladanie zamestnáva mozog

Prečo je skladanie puzzle dobré pre mozog? Dôvodom je najmä zamestnávanie oboch mozgových hemisfér. Ak sa vám podarí spojiť 2 kúsky skladačky, vo vašom mozgu sa začne vytvárať hormón šťastia – tzv. dopamín. Ten napomáha aj pri regulovaní emócií ako je stres, nervozita alebo radosť.

Nezabúdajte: Ak je v mozgu nedostatok dopamínu, cítiť sa môžete unavene a depresívne, prípadne budete trpieť aj nespavosťou. Skladanie puzzle tak má rozhodne svoje veľké opodstatnenie.

Slúži ako prevencia ochorení

V pokročilom veku môže dochádzať ku tvorbe stareckých ochorení. Medzi tie patrí demencia alebo Alzhaimerova choroba. Týmto stavom sa však dá predchádzať. Pomôže lúštenie krížoviek, čítanie kníh, ale aj skladanie puzzle. Tieto činnosti totiž podporujú pamäť a precvičujú aj hemisféry mozgu.

Pôsobí antistresovo

Pociťujete neustále tlak alebo stres? Práve skladanie puzzle dokáže redukovať napätie. Dôvodom je aj spomínaný dopamín, ktorý sa pri tejto činnosti vytvára. Pri jeho nedostatku sa vo vás môže hromadiť stres, ktorý prechádza aj do vážnejších komplikácií. Môže vyvolať ochorenie, prípadne zhoršiť stav duševného zdravia.

Zlepšuje motoriku

Skladanie puzzle dokáže aj výrazne zlepšiť motoriku. To je dôležité aj pre deti, ale aj pre ľudí v pokročilejšom veku. Dobrá motorika vám môže pomôcť aj v bežných životných situáciách. Deti sa naučia dobre uchopiť predmety, čo platí aj pre starších ľudí so zhoršenou motorikou.

Výborný spôsob na relax

Ak si chcete oddýchnuť a prísť na iné myšlienky, skladanie puzzle je výborný nápad. Táto kreatívna činnosť totiž pôsobí aj ako akási terapia. Občas jednoducho prídu chvíle, kedy je toho na vás veľa. Vtedy je relax na mieste. Ten si každý predstavuje inak. Niekomu postačí prečítanie dobrej knihy, iní zase preferujú prechádzku v prírode. Niektorí ľudia si však oddýchnu len pri niečom tvorivom. A tým môže byť skladanie puzzle.

Podporuje kreativitu

Čo sa týka kreativity, na veku nezáleží. Podporu tejto stránky potrebuje jednoducho každý. Je to dôležité tak ako pre deti, tak aj pre dospelých. Skladanie puzzle dokáže podporiť kreativitu do vysokej miery. Dôvodom je podpora logického, vizuálneho a kreatívneho myslenia, ktoré je pri skladaní zapojené.

Zábava pre celú rodinu

V neposlednom rade, popri všetkých spomenutých benefitoch je skladanie puzzle aj výbornou zábavou. Ak máte dostatok voľného času, vyplniť ho môžete aj spoločným skladaním puzzle so svojou rodinou. Určite je to lepší spôsob na zábavu na oddych ako napríklad sledovanie televízie.

Náš tip: Skladať puzzle môžete s celou rodinou, prípadne priateľmi. Je totiž dokázané, že táto činnosť podporuje aj medziľudské vzťahy. Po celý čas budete totiž pracovať na spoločnom projekte. Z obyčajnej hry sa tak stane prostriedok na utuženie vzťahov.

Preto neváhajte a začnite so skladaním puzzle aj vy. Ako ste si už mohli vyššie prečítať, oplatí sa to z viacerých hľadísk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články

abstraktný obraz
Inšpirácie

Ako skrášliť svoj domov? Obrazy, plagáty, puzzle či iné umenie

Patríte aj vy k tým, ktorých pohľad na holé steny nebaví? Nie je to vôbec inšpirujúce a interiér pôsobí neútulne a chladne? Poďme sa teda pozrieť, čo vám pomôže tento stav zmeniť. Aby steny nezívali prázdnotou Každý človek sa snaží svoj príbytok zariadiť