samolepiace tapety

Samolepiace tapety na stenu: Všetko, čo potrebujete vedieť

Tapety sú dekoratívne prvky, ktoré sa používajú najmä na ozdobu stien v interiéroch. Na stenu sa lepia pomocou špeciálneho lepidla, pričom dokážu skrášliť celú domácnosť. Viete, aká je história tapiet, ako sa rozdeľujú a aké prinášajú výhody? O tom všetkom si povieme v nasledujúcich riadkoch tohto článku.

Je známe, že tapety na stenu majú veľmi bohatú históriu, vďaka ktorej sa používajú už po stáročia. Vznikli v Číne, a to konkrétne v 2. storočí pred naším letopočtom. Po istej dobe sa rozšírili aj na územie Európy. Čo sa týka obdobia staroveku, tapety na stenu boli ručne maľované a predovšetkým zdobili kláštory a drahé domy. V 18. a 19. storočí sa tapety stali viac prístupné, pričom boli bežnou súčasťou každého bývania. Veľmi populárne boli v období klasicizmu, kedy sa používali najmä motívy prírody a rôzne ornamenty.

Vedeli ste, že: Tapety na stenu musel kedysi nalepiť priamo majster? Bolo to tak veľmi pracné a aj keď je to v súčasnej dobe výrazne ľahšie, tiež si to vyžaduje istú dávku zručnosti. Výhodou však je, že si môžete zakúpiť samolepiace tapety na stenu, pri ktorých nebudete musieť použiť žiadne špeciálne lepidlo.

Nová vlna popularity?

Ak ste si mysleli, že tapety na stenu už dávno nie sú in, ste na omyle. Dostávajú sa totiž čoraz viac do popredia a v dnešnej dobe si zažívajú novú vlnu popularity. Obľúbené sú samolepiace tapety na stenu do obývačky, ale aj detskej izby či spálne. Okrem iného, existujú aj rôzne motívy, z ktorých si môžete vyberať a oživiť tak každú miestnosť v domácnosti. Samozrejme, je potrebné ladiť tapetu aj s ostatnými prvkami, aby ste to náhodou príliš neprekombinovali.

samolepiace tapety

Rozdelenie podľa materiálu

Dnes existuje spektrum tapiet, ktoré sa rozdeľujú na základe použitého materiálu. Tapety na stenu samolepiace sa môžu rozdeliť na papierové, vliesové, vinylové, textilné, zo skleného hodvábu, vlákien alebo špeciálne, ktoré sú vyrobené z korku alebo tŕstia. V nasledujúcich riadkoch si popíšeme niektoré z nich:

Papierové tapety

Mnohí ľudia považujú papierové tapety za tie najviac obľúbené a rozhodne sa niet čomu čudovať. Ich hlavným benefitom je najmä cena, ktorá je veľmi výhodná. Zakúpiť si ich môžete v rôznych prevedeniach, pričom vynikajú aj ľahkou aplikáciou. Najčastejšie sa využívajú v miestnostiach s nižšou vlhkosťou, pretože nie sú až tak odolné.

Vinylové tapety

Tieto tapety majú povrch pokrytý z vinylu, čo im dodáva vyššiu odolnosť voči vlhkosti. Zároveň sa ľahko čistia, sú trvanlivé a vhodné do všetkých miestností. V takomto prípade sú obľúbené samolepiace tapety na stenu do kuchyne, pretože v prípade ich znečistenia sa dajú veľmi ľahko umyť.

Textilné tapety

Existujú aj textilné tapety, ktoré sa vyrábajú z materiálov, ako je bavlna, hodváb alebo ľan. Textilné sú obľúbené tapety na stenu do detskej izby, pretože dokážu dodať interiéru veľmi štýlový vzhľad, sú maximálne bezpečné a celej miestnosti prinášajú pocit tepla.

Nezabúdajte: Moderná doba prináša moderné riešenia. Keďže dnes sú k dispozícii mnohé technológie, ktoré posúvajú tlač tapiet na inú úroveň, zakúpiť si môžete aj 3D samolepiace tapety na stenu. Vytvárajú ilúziu hĺbky a trojrozmernej perspektívy, čo dáva stene úplne nový rozmer a vzhľad.

3d samolepiace tapety

Návod na lepenie tapiet

Lepenie tapiet na stenu nie je nič zložité, čo by ste nezvládli. Samozrejme, je potrebné, aby ste si na túto činnosť vyhradili radšej viac času a nerobili to v zhone. Mohlo by totiž dôjsť k nesprávnemu nalepeniu.

Najskôr by ste si mali odmerať veľkosť steny, na ktorú budete tapetu lepiť. Na tapetu naneste vrstvu lepidla pomocou štetca alebo valčeka. Tapetu začnite lepiť od vrchnej časti steny, postupne ju rozbaľujte a pritláčajte k stene. Následne sa zbavte vzduchových bublín pomocou špongie alebo stierky. Pokračujte v lepení a po nalepení nechajte tapetu uschnúť.

Čo sa týka miestností, tapety do kuchyne sú ideálne samolepiace tapety na stenu umývateľné. Predsa len, ide o miestnosť, kde sa môže tapeta veľmi rýchlo zašpiniť a ak sa bude dať ľahko vyčistiť, je to veľká výhoda. Do detskej izby a spálne sa zas hodia iné typy, napríklad spomínané textilné alebo vinylové.

samolepiace tapety na stenu

Vhodná alternatíva k nálepkám

Skvelou alternatívou k tapetám sú nálepky do detskej izby. Je to z toho dôvodu, že deti veľmi rýchlo rastú a postupne sa menia aj ich preferencie. Ak majú viac rokov, už jednoducho nechcú na stene tapety do detskej izby v podobe autíčok, už chcú tapety na stenu do detskej izby v inom motíve. V takomto prípade by ste však museli neustále kupovať nové tapety a preto sú vhodné detské nálepky na stenu. Prečo je to tak? Nálepky na stenu detské sa totiž dajú veľmi ľahko odlepiť a vymeniť za iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články

abstraktný obraz
Inšpirácie

Ako skrášliť svoj domov? Obrazy, plagáty, puzzle či iné umenie

Patríte aj vy k tým, ktorých pohľad na holé steny nebaví? Nie je to vôbec inšpirujúce a interiér pôsobí neútulne a chladne? Poďme sa teda pozrieť, čo vám pomôže tento stav zmeniť. Aby steny nezívali prázdnotou Každý človek sa snaží svoj príbytok zariadiť